Uczniowski Klub Sportowy JANTAR Gdynia przy Zespole Sportowych Szkół Ogólnokształcących w Gdyni został założony 12 października 1994 roku podczas zebrania założycielskiego w obecności 17 osób, założycieli klubu.
Poprzez głosowanie prezesem klubu została Pani Maria Pankiewicz, sekretarzem S. Rosińska, a członkami M. Kacprzak, J. Porzycz, J. Klimczak. Przegłosowano i zatwierdzono wówczas nazwę klubu UKS JANTAR Gdynia oraz statut. W ramach klubu od momentu jego powstania działały dwie sekcje sportowe: gimnastyka artystyczna oraz biegi na orientacje (sekcją biegów zajmował się Jerzy Porzycz, funkcjonowała do 2004 roku).
Od 1994 roku w klubie UKS JANTAR Gdynia prowadzono zajęcia gimnastyczne w grupach początkujących-naborowych oraz grupach starszych (w skład tych grup weszły zawodniczki do tej pory trenujące i startujące pod szyldem zawodniczek Szkoły Sportowej nr 14 w Gdyni między innymi: Iwona Oleś, Anna Jerzman, Karolina Wierzbicka, Magdalena Sokólska, Katarzyna Rasilewicz, Monika Romanowska, Agnieszka Walczyk, Joanna Kurasiak, Lucyna Rosińska, Aleksandra Wójcik). Zajęcia z gimnastyki artystycznej były prowadzone przez trenerki: Małgorzatę Kacprzak, Alicję Urbaniak, Henrykę Grześ oraz choreografa Izabellę Kwiecień.
17 kwietnia 1997 roku na zebraniu w Urzędzie Miasta Gdyni doszło do porozumienia między przedstawicielami klubu UKS JANTAR Gdynia a MKS MDK Gdynia w sprawie współdziałania obu klubów i stworzenia silnego ośrodka gimnastyki artystycznej w Gdyni opartego o Zespół Sportowych Szkół Ogólnokształcących w Gdyni, z jednym ciągiem klas sportowych w gimnastyce artystycznej.
Od roku szkolnego 1997/1998 w klasach ZSSO zostały wyodrębnione grupy ćwiczebne gimnastyczek. Uczennice w ramach zajęć lekcyjnych miały zaplanowane zajęcia z gimnastyki artystycznej oraz choreografii. W pracę z gimnastyczkami oprócz trenerek i choreografów zaangażowane były również akompaniator Renata Patoka-Pękala i masażystka Grażyna Andrzejczak. Pierwszą zawodniczką naszego klubu powołaną do Kadry Polski była Agnieszka Walczyk, trenowana przez Alicję Urbaniak.
Stanowisko prezesa klubu pełniły przez lata następujące osoby:
- 1994-1999 Maria Pankiewicz
- 2000-2004 Edward Dullek
- 2005-2008 Małgorzata Kacprzak
- 2009-2014 Alicja Urbaniak
- 2015- Hanna Narloch
1998 do kadry trenerskiej dołączyła Hanna Narloch która zajęła się prowadzeniem zajęć z grupą naborową.
2003 do kadry trenerskiej Jantara dołączyła choreograf Barbara Pituch oraz była zawodniczka Jantara Agnieszka Walczyk, która już rok później zaczęła prowadzić swoją grupę naborową.
2007 wrzesień swoją pierwszą kwalifikację olimpijską, uzyskała zawodnicza Jantara - Joanna Mitrosz. Joanna jako sześciolatka zaczęła swoją karierę w 1994 roku pod okiem Alicji Urbaniak w nowopowstałym klubie, jako pierwszy naborowy rocznik Jantara. W latach 2006-2012 zdobywała 7 razy z rzędu Mistrzostwo Polski co nigdy wcześniej nie udało się żadnej zawodniczce.
Na Olimpiadzie w Pekinie Joanna zajęła 16 miejsce w wieloboju
2012 rok był dla naszego klubu bardzo udany.
Joanna Mitrosz ustanowiła rekord: po raz siódmy z rzędu wywalczyła złoto w wieloboju na Mistrzostwach Polski Seniorek! Marta Jasińska stanęła na tych zawodach na trzecim stopniu podium. W kategorii juniorek drugi rok z rzędu.
Malwina Kozłowska zdobyła tytuł Mistrzyni Polski! Natalia i Julia Wiśniewskie zdobyły złote medale indywidualnie w wieloboju! Julia Wiśniewska stanęła na najwyższym podium w kategorii juniorek młodszych (w finałach Julia zdobyła srebro i złoto a Natalia w finałach srebro i brąz).
Nasze zawodniczki startowały również w zawodach rangi światowej: Joanna Mitrosz zajęła bardzo wysokie 7m Mistrzostwach Europy seniorek Niznhy Novgorod 2012, a Malwina Kozłowska drużynowo 22m w juniorkach (17miejsce w wykonywanych przez siebie układach).
Ukoronowaniem sportowych osiągnięć 2012 roku było 9 miejsce Joanny Mitrosz na Igrzyskach Olimpijskich w Londynie, po których Joanna zakończyła swoją bogatą i pełną sukcesów karierę gimnastyczną.
2013 nasze zawodniczki również startowały na zawodach rangi europejskiej i światowej. W Mistrzostwa Europy - Wiedeń 2013, Zbiorówka juniorek z Julią Wiśniewską, Pauliną Mikuła i Zuzią Peszkowską w składzie uplasowała się na 24 miejscu.
2014 ponownie nasza zawodniczka Julia Wiśniewska reprezentowała Polskę na Mistrzostwach Europy w Baku zajmując drużynowo 16 miejsce. W kat. juniorek młodszych mistrzynią Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży kl.II Wrocław 2014 została Natalia Wiśniewska, a w kat. seniorek na IMPS Marta Jasińska została wicemistrzynią Polski. W klasyfikacji Drużynowych Mistrzostw Polski w seniorkach zdobyłyśmy złoto, w juniorkach srebro i w klasie II również srebro.
2015 mistrzynią Polski juniorek młodszych klasy II została Adrianna Budnik a w kategorii juniorek 3m zajęła Natalia Wiśniewska. Od tego roku nasz klub poszerzył również działalność i dostępność zajęć dla wszystkich dziewczynek niezależnie od predyspozycji fizycznych. Została utworzona rekreacyjna grupa gimnastyczna KOLOROWE GWIAZDKI stworzona dla upowszechnienia gimnastyki artystycznej i popularyzacji tej pięknej dyscypliny sportu dla wszystkich dziewcząt w wieku od 5-10 lat.
2016 mistrzynią Polski juniorek została Natalia Wiśniewska (reprezentując również Polskę na Mistrzostwach Europy w Holon-15m drużynowo) a w klasie II Adrianna Budnik została wicemistrzynią Polski. W kategorii seniorek Julii Wiśniewskiej przypadło 3 miejsce. W klasyfikacji drużynowej nasze juniorki zdobyły srebro a klasa II brąz.
2017 Natalia Wiśniewska i Adrianna Budnik powtórzyły swoje osiągnięcia z 2016 roku zdobywając te same miejsca w wieloboju IMP - Natalia 1m, Adrianna 2m. W klasie III bardzo dobry wynik uzyskała Kinga Kaczor zdobywając brązowy medal OOM. Natomiast w najmłodszej kategorii w rywalizacji MMM zwyciężyła Jagoda Łągiewczyk. Natalia Wiśniewska po raz kolejny zaprezentowała się na Mistrzostwach Europy , tym razem w Budapeszcie w układzie zbiorowym - wysokie 11 miejsce. W rywalizacji DMP nasze zespoły zdobyły medale - kl.III-3m, kl.I -2m, kl.M-3m.
2018 Adrianna Budnik debiutując w kategorii juniorek zajęła w IMP 3 miejsce . W kategoriach drużynowych Mistrzostw Polski nasze zespoły zajęły: seniorki i juniorki- 2m. Nasze zespoły w rywalizacji układów zbiorowych zdobyły 3 medale MP: 1 m II klasa , 2 m klasa młodzieżowa oraz 1 m zawodniczki klasy III współtworzące zespół SMS Gdynia.
2019 to kolejne sukcesy indywidualne, drużynowe i zbiorowe naszych gimnastyczek! Wicemistrzyniami Polski zostały Adrianna Budnik (juniorka), Natalia Wiśniewska (seniorka). Na OOM również w finałach medale zdobyła w III klasie Amelia Czernik. W najmłodszej kategorii na MMMkach na podium wieloboju stanęły Marta Jaczun (2m) i Nadia Mrozowicz (3m). W klasyfikacji drużynowej nasze dziewczyny również zdobyły wicemistrzostwa Polski- w klasie mistrzowskiej oraz III. Ogromnym sukcesem był również start naszych trzech zbiorówek na Mistrzostwach Polski (byliśmy jedynym klubem w Polsce który przygotował na jedne zawody aż trzy zespoły) . Mistrzyniami Polski zostały nasze zbiorówki w klasie II i III a nasza taneczna zbiorówka zajęła 3 miejsce.